29 Temmuz 2022

Üniversitemizden Büyük Başarı

           “Beefmaster ve Zavot Sığır Irklarında Embriyo Transferi” projesi kapsamında Üniversitemiz Veteriner Fakültesi çifliğine, Amerika Birleşik Devletleri Teksas eyaletinden getirilen Beefmaster sığır ırkı embriyolarının ilk buzağıları doğdu.

Geçtiğimiz hafta ilk doğumu gerçekleşen buzağılar için, Veteriner Fakültemiz çiftliğinde yerel basına bilgi vermek amaçlı toplantı gerçekleştirildi. Düzenlenen bilgilendirme toplantısına, Rektörümüz Prof. Dr. Hüsnü KAPU, Veteriner Fakültesi öğretim üyeleri, doktora öğrencileri ve basın mensupları katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Hüsnü KAPU; “Geçtiğimiz yıl başlattığımız ‘Beefmaster ve Zavot Sığır Irklarında Embriyo Transferi’ projesinin bugün ilk meyvesini almış bulunuyoruz. Biz Amerika Birleşik Devletleri Beefmaster Birliğinden Beefmaster ırkı embriyolarını hibe olarak almıştık, hibe edilen embriyolar 2022 yılının Ocak ayında tarafımıza ulaştı, hocalarımız gerekli çalışmaları yaparak transferlere başladılar. Geçtiğimiz hafta da 3 tane doğumumuz gerçekleşti. İlk dişi danamız doğdu ve adını “Kafkasın Gülü” koyduk. İkinci buzağımıza Türk Hava Yolları Genel Müdür Yardımcısı Kerem Sarp beyin o dönemde bize çok ciddi katkıları olmuştu onun soy adı olan “Sarp” ismini koyduk ve üçüncü buzağıya ise embriyoları bize Amerika’dan Kars’a elimize teslim edilen kadar bütün süreçte bize karşılıksız bir şekilde nakliyesini gerçekleştiren Anadolu Hayvancılığın desteğinden ötürü “Anadolu” ismini koyduk. Şuan 15 tane gebelik durumu söz konusu ve onların da doğumlarını bekliyoruz.” dedi.

        Program Veteriner Fakültesi öğretim üyelerimiz, Proje yürütücüsü  Prof. Dr. Yavuz ÖZTÜRKLER, Prof. Dr. Cihan KAÇAR ve Prof. Dr. Savaş YILDIZ ‘ın Beefmaster sığır ırkları hakkında bilgilendirmede bulunması ve hatıra fotoğraflarının çekilmesi ile sona erdi.

 

Basında Biz 


2232 kez görüntülendi.