k+ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı
#

Kütüphanelerarası İşbirliği

KÜTÜPHANELERARASI İŞBİRLİĞİ  (ILL)

Amaç:
Kütüphanelerarası işbirliği, ILL (Inter Library Loan)  akademik çalışmaları desteklemek için Kafkas Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’nde bulunmayan kitap/makalelerin Türkiye’deki üniversite ve araştırma kütüphanelerinden ödünç alınabilmesi amacıyla hazırlanmıştır.
Uygulama :
-   Bu hizmetten üniversitemiz akademik personeli ile doktora ve yüksek lisans öğrencileri yararlanabilmektedir.
-   İstekte bulunulmadan önce kaynağın koleksiyonumuzda olup olmadığı Katolog tarama’dan kontrol edilmelidir.
-   Kütüphanemizde olmayan ve istenen kaynakları Ulusal Toplu Katalog (http://www.toplukatalog.gov.tr/) sayfasından tarayabilirsiniz. İsteyeceğiniz kütüphanenin üzerine tıklayarak “Ayrıntılı Gösterim” butonuna tıklayınız ve orada yer alan katalog bilgileri KAO İstek Formu’na eksiksiz doldurunuz.( İstekte bulunduğunuz kaynağın ödünç durumunu kontrol ediniz.) 
-   ILL işlemi tamamen istek yapılacak kütüphanenin ödünç verme politikasına göre yürütülür.(Aynı anda en fazla kaç kitabın ne kadar süreyle ödünç alınabileceği)
-   Dergiler, danışma kaynakları, tezler, rezerve birimindeki kitaplar ve üzerinde ödünç verilmez ibaresi bulunan kitaplar için yapılan istekler geçersiz sayılır.
-   ILL kapsamında ödenen tüm fotokopi ve kargo ücretleri istekte bulunan kullanıcıya aittir.
-   Kullanım süresi biten kitaplar, teslim tarihinden en az üç gün önce kütüphanemize eksiksiz ve yıpratılmamış halde teslim edilmelidir.
-   Kitabın zamanında iade edilmemesi veya kaybedilmesi durumunda, yayının ödünç alındığı kütüphanenin kuralları geçerlidir.
Bu hizmetten yararlanmak isteyen kullanıcılarımızın, KAO İstek formunu eksiksiz olarak doldurmaları gerekmektedir. İstenen kaynak kütüphaneye ulaştığında kullanıcının tarafına bildirilir ve teslim alabilirler.

KİTAP İSTEĞİ NASIL YAPILIR?

1- Üniversitemizin ana sayfasından “ Kütüphane” linkine tıklanır.
2- Açılan Kütüphane ana sayfasından “Katalog Tarama” linkine tıklanır.
3- Açılan sayfada sol üst tarafta “Oturum Aç” menüsü tıklanır.
4- Üye kodu ve şifre kutucukları doldurularak “Oturum Aç”  butonuna tıklanır.(Üye kodu TC Kimlik Numarasıdır. Şifre ilk girişte TC kimlik numarasının son 4 rakamıdır, sonrasında değiştirilebilir.)
5- Sol taraftaki “ KAO İstek” menüsüne tıklanır.
6- Açılan sayfadaki bilgiler eksiksiz bir şekilde doldurulur (istek ve düşünceler kısmına e-posta adreslerinin ve telefon numaralarının yazılması rica olunur) ve “ Kaydet” butonuna tıklanarak eser istek yapılır.
7- “Oturum Kapat” butonuna tıklanarak oturumdan çıkılır.
8-İsteğin durumu ilgili kütüphaneci tarafından kullanıcıya bildirilir.

"KAO İstek Formu" Üyelik İşlemleri sayfasında gözükmüyor ise Kütüphaneci ile iletişime geçiniz.

ILL(Kütüphanelerarası İşbirliği) Sorumlusu

Öğretim Görevlisi Abayet AKBAYIR

abayet@kafkas.edu.tr

Tel: 2306

 

Kütüphaneci  İbrahim TOY

toy-ibrahim@kafkas.edu.tr

Tel: 2317

 

9687 kez görüntülendi.