k+ Tarih Bölümü
#

Bölüm Hakkında

Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 2000-2001 Eğitim-Öğretim yılında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 22.02.2000 tarihli ve 3565 sayılı kararı ile eğitim- öğretim faaliyetine başlamıştır. Bölümümüzde Eskiçağ Tarihi, Ortaçağ Tarihi, Yeniçağ Tarihi ve Cumhuriyet Tarihi Anabilim Dalları olmak üzere 4 anabilim dalı bulunmaktadır. Bu anabilim dallarında görevli olan öğretim üyeleri, kendi uzmanlık alanlarında ders vermek yanında, uluslar arası yayınlar yapmakta, kongre ve sempozyumlara katılmakta, yüzey araştırması ve arkeolojik kazılar gerçekleştirmektedirler.

Bölümümüzde, özelliğine göre bazı dersler teorik anlatımın yanında dia, arşiv belgesi, harita ve yeni yayın gibi yardımcı malzeme ile de desteklenmektedir. Osmanlıca yazı dili, gruplar halindeki öğrencilere, hem matbu ve hem de daha zor çeşitli türdeki arşiv belgelerini anlayabilecek düzeyde okutulmaktadır.

 Bölümümüz ayrıca panel ve Konferans türünden geniş katılımlı bilimsel toplantılar da düzenlemektedir.

Sosyal Bilimler Enstitüsü ve bu kurum ile koordineli çalışan bölümümüzde bulunan anabilim dallarında Yüksek Lisans ve Doktora programları yürütülmektedir.

Mezunlarımız, ilgi duydukları bir dalda Yüksek Lisans ve Doktora yapmak, tezsiz yüksek lisans programına katılarak öğretmen olmak, dershanelerde, arşivlerde ve diğer kurumlarda çalışabilmek imkânına sahiptirler.

6160 kez görüntülendi.