Sınıf Öğretmenliği

 

Dr. Öğretim Üyesi Sibel SADİ YILMAZ

Kafkas Üniversitesi Dede Korkut Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü/Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı’nda yürütülen Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında bir program gerçekleştirildi. Dr. Öğretim Üyesi Sibel SADİ YILMAZ koordinatörlüğünde Sınıf Öğretmenliği ABD 3.sınıf öğrencileri ile ilkokul öğrencileri bir araya geldi. 

3 Mayıs 2019’da düzenlenen etkinlikte Cumhuriyet Köyü/Yolaçan İlkokulu öğretmeni Sevim YILDIZ ve 25 ilkokul öğrencisi, Kars Aydın Tanrıverdi İlkokulu Müdürü Ekinay ÇEÇEN, Öğretmen Burcu KARAMAN ve 22 ilkokul öğrencisi çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiler. 

Etkinlik kapsamında ilkokul öğrencileri Hanoi Kuleleri ve Mangala oyununda yarıştılar. Üniversite öğrencilerimizin gerçekleştirdiği gölge oyunundan sonra ilkokul öğrencilerimiz de hazırladıkları Hacivat ve Karagöz oyununu sergilediler. Bunlara ek olarak Sınıf Öğretmenliği öğrencileri tarafından çeşitli gösteri deneyleri yapıldı. Fakültemizin Namık Kemal toplantı salonunda ilkokul öğrencilerimiz için animasyon film gösterimi yapıldı. Öğrencilerimiz hep birlikte Hayvanlar Şehri filmini izlediler. Kapanışta ise Hanoi Kuleleri ve Mangala oyununda dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi.

 

 

Okul Öncesi Öğretmenliği

Kars Kafkas Üniversitesi Dede Korkut Eğitim Fakültesi Okul Öncesi ABD 3. sınıf öğrencileri  “Topluma Hizmet Uygulamaları” dersi kapsamında Merkez Cumhuriyet İlkokulu ana sınıfının tadilat, düzenleme ve tasarımını gerçekleştirdikleri bir proje yürüttüler.

Açılış töreni; Kars İl Milli Eğitim müdürü Gökhan ALTUN, Şube müdürleri Osman URLUNÇ ve Emrullah GÜL, Dede Korkut Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Murat TAŞDAN, Cumhuriyet İlkokulu okul idaresi ve öğretmenleri, Okul Öncesi ABD Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Sabri GÜNGÖR, öğretim elamanları, öğrenciler ve ailelerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Bu süreçte öğrencilerin projeleri Okul Öncesi Öğretmenliği öğretim elemanları Dr. Öğr. Üyesi Sabri GÜNGÖR, Dr. Öğr. Üyesi Şenay ÖZEN ALTINKAYNAK ve Dr. Öğr. Üyesi Ali İbrahim Can GÖZÜM tarafından desteklendi. Öğretim elemanları izlem, değerlendirme ve fikir paylaşımı yaparak projenin geçekleşmesine katkı sağladılar. Yürütülen çalışma sonrasında ana sınıfı öğrencilerimizin öğrenim göreceği yeni bir eğitim ortamı elde edildi. 

-Çalışma Ekibimiz-

-Çalışma Sürecimiz-

 

 

-Sınıfımızın Düzenlenmiş Genel Görünümü-

 

 

 

-Kutlama Günümüz-

-Öğrencilerimiz-

 

Bu etkinlik öncesinde Topluma Hizmet Uygulamaları dersi öğrencilerinin de katıldığı bir konser düzenlendi. Bu konserden ve gönüllü katılımcıların desteklerinden elde edilen finans kaynağı ise çalışma yapılan ana sınıfının tadilatı ve öğrenme ortamı tasarımı harcamalarında kullanıldı.

-Konseri Düzenleyen Çalışma Ekibimiz-

 

 

 

 

Türkçe Öğretmenliği

Doç. Dr. Berna ÜRÜN KARAHAN 

TÜRKÇE SOKAĞI PROJESİ

 

Proje Türkçe Öğretmenliği ABD koridorunda duvarlara asılması amaçlanan posterlerden oluşmaktadır. Bu çalışmada amaç Türkçe ve Türk kültürü hakkında genel bilgileri kapsayan materyaller hazırlamak, paylaşmak ve koridorun duvarlarında bunları yaşatmaktır. Bu amaçla hazırlanan posterler çerçeveletilip, koridor duvarlarında sergilenmiştir.

 

  

 

 

 

  

 

   

 

 

 

   

 

Fen Bilgisi Öğretmenliği

Dr.Öğr. Üyesi Arzu ÖNEL

Dr.Öğr. Üyesi Arzu ÖNEL’in yürütücülüğünde Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında ortaokul öğrencileri için Fen Bilgisi eğitimi destek programı uygulanmıştır. Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü öğrencileri Kars ve Kafkas Üniversitesi Kalkınma Vakfı (KAKÜV) İlköğretim Okulu’nda öğrencilere sosyal ve akademik yönlerini geliştirmek üzere katkı sağlamışlardır. 

Dr.Öğr. Üyesi Nesli KALA

Kafkas Üniversitesi BAP 2018-EB-82 Nolu "Hizmet Sürecindeki Öğretmenler İçin Akademisyen-Öğretmen İşbirliğine Dayalı Bir Akademik Danışmanlık Modelinin Geliştirilmesi: Bir Aksiyon Çalışması" adlı proje Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümünde Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında Dr. Öğr. Üyesi Nesli KALA tarafından yürütülmüştür. Doç.Dr.Mustafa Şahin BÜLBÜL, Dr.Öğr. Üyesi Arzu KİRMAN BİLGİN, Dr.Öğr. Üyesi Devrim ERGİNSOY OSMANOĞLU, Dr. Öğr. Üyesi Nilgün GÜNBAŞ ve Dr. Öğr. Üyesi Selcan SUNGUR ALHAN çalışmanın proje ekibinde yer almıştır.

Yaklaşık 700 ortaokul öğrencisinin katıldığı Girişimci Çocuklar Şenliği Fevzipaşa Ortaokulu, Kars Merkez İmam Hatip Ortaokulu, Kars ve Kafkas Üniversitesi Kalkınma Vakfı (KAKÜV) Ortaokulu’nun katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Doç.Dr. Sibel GÜRBÜZOĞLU YALMANCI’nın çalışma grubu ise ars Merkez İmam Hatip Ortaokulu’nda "Bilim Sokağı"  adlı TÜBİTAK projesine katkı sağlamıştır.