Prof. Dr. İsmail ÇAKMAK

Prof. Dr. İsmail ÇAKMAK

Rektör Yardımcısı

Özgeçmiş

İsmail ÇAKMAK, 1962 doğumludur. Selçuk Üniversitesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden 1986 yılında mezun oldu. 1987 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ), Fatih Eğitim Fakültesi, Matematik ve Fen Bilimleri Bölümü’ne Araştırma Görevlisi olarak atandı. KTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı’nda yüksek lisans ve Fen Bilimleri Eğitimi Anabilim Dalı’nda doktorasını tamamladı. 1996 yılında KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü’ne Yardımcı Doçent olarak atandı. ÜAK tarafından 1999 yılında Fizikokimya Anabilim Dalı’nda Doçent ünvanı verildi. Kafkas Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü, Fizikokimya Anabilim Dalı’na 2000 yılında Doçent olarak atandı. Aynı Anabilim Dalında 2007 yılında profesör oldu. 2001 yılından beri Fizikokimya Anabilim Dalı Başkanlığını yürütmektedir. 2009 Yılında Eğitim Fakültesi Dekanlığına atandı.

2015 yılında Anadolu Üniversitesi AÖF Adalet Bölümü’nden mezun oldu. 2015 yılında ÖSYM’nin yapmış olduğu İş Sağlığı ve Güvenliği Sınavı’ndan başarılı olarak C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası almıştır. 2018 yılında Kafkas Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Disiplinlerarası İş Sağlığı ve Güvenliği Anabilim Dalı Başkanlığı’na atandı. 2019 yılında Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanlığı ve BAP koordinatörlüğünü vekaleten yürütmüştür.

Polimer sentezi, Teorik Kimya ve İş Sağlığı ve Güvenliği alanlarında yurtdışı ve ulusal hakemli dergilerde yayımlanmış eserleri vardır. Polimer sentezi ile ilgili 4 adet TÜBİTAK ve 2 adet BAP projesinde yürütücülük yapmıştır. Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) Kars İl Temsilciliğini yürütmektedir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu-Erzurum Bölge Müdürlüğü tarafından Kars Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) Haberleşme Hizmet Grubu’na STK üyesi olarak dahil edilmiştir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

11722 kez görüntülendi.