Tarihçe

Mütercim Tercümanlık eğitimimiz 2012 yılında Fen-Edebiyat Fakültesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü altında (Türkçe-İngilizce-Fransızca) Mütercim Tercümanlık Anabilim Dalı olarak başlamıştır. Yüksek Öğretim Kurulunun 29.07.2015 tarihli toplantısında 2547 sayılı kanunun 2880 sayılı kanunla değişik 7/d-2 maddesi uyarınca Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümünden ayrılarak “Mütercim Tercümanlık Bölümü”ne dönüştürülmüştür. 

Mütercim Tercümanlık Bölümümüz bünyesinde İngilizce-Fransızca Mütercim Tercümanlık Anabilim Dalı, İngilizce Mütercim Tercümanlık Anabilim Dalı ve Rusça Mütercim Tercümanlık Anabilim Dalı olmak üzere 3 farklı Anabilim Dalı mevcuttur. 

2012 yılından beri eğitim-öğretime devam eden ve ilk mezunlarını 2017 yılında veren İngilizce-Fransızca Mütercim Tercümanlık Anabilim Dalı programımız, kadrolu olarak 4 Öğretim Üyesi Doktor, 2 Araştırma Görevlisi ve (Yabancı Diller Yüksekokulundan) 5 Öğretim Görevlisi ekibimizle, 2 adet multimedya sınıfı, akıllı tahta, projeksiyon cihazları ve ses sitemiyle donatılmış sınıflarda 300 öğrenciyle eğitim-öğretime devam etmektedir. 

 

3019 kez görüntülendi.