Vizyon ve Misyon

VİZYONUMUZ 

Bilgi teknolojilerinin sürekli geliştiği ve iletişimin sınır tanımadığı günümüz dünyasında artık tek yabancı dil yetmemekte ve en az iki, hatta üç dil bilen elemana ihtiyaç duyulmaktadır. Dünyada turizm, hukuk, politika, sağlık, ekonomi, medya, bilişim, teknoloji, edebiyat veya sanat gibi daha birçok alanda baş döndürücü gelişmeler yaşanmaktadır. 
Bu çerçevede, hem ülkemizde yaşanan gelişmeleri farklı ülkelere aktarmak hem de başka ülkelerde yaşanan gelişmelerden haberdar olmak ve faydalanmak için, çok dilli yetkin eleman ihtiyacı yadsınamaz. Dolayısıyla Türkiye’de ve Kafkas Ülkelerinde Mütercim Tercümanlık alanında gerek uygulamalı (pratik) gerekse kuramsal (teorik) anlamda Üniversitemizi söz sahibi yapmak öncelikli vizyonumuzdur. 

MİSYONUMUZ 

Çok dil bilen eleman ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlamak amacıyla kurulan Mütercim Tercümanlık Bölümümüzde öncelikle iki dilli eğitim veren İngilizce-Fransızca Mütercim Tercümanlık Anabilim Dalı açılmıştır. Bu Anabilim Dalını İngilizce ve Rusça Mütercim Tercümanlık Anabilim Dalları takip etmiştir. 

2012 yılından beri eğitim-öğretim yapılan İngilizce-Fransızca Mütercim Tercümanlık Anabilim Dalının yanı sıra özellikle bölge ülkelerinin dillerine ait Mütercim Tercümanlık Anabilim Dallarının açılabilmesi için gerekli çalışmalar yürütülmektedir. 

6502 kez görüntülendi.