k+ Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi
#

YAYINLARIMIZ

Yayınlar

Kadın Hakları Gününde Neredeyiz? 

    5 Aralık 2009 Türk Kadınlarına Milletvekili Genel Seçimlerinde Seçme ve Seçilme hakkını tanıyan Anayasa değişikliğinin 75.yıldönümü . Aynı zamanda da KADIN HAKLARI GÜNÜ…Bu anlamlı günümüzü bir Türk Kadını olarak gururla, sevinçle ve minnetle kutlarım.

 


Anne - Çocuk İlişkisinde Kadınların Yaşadığı İletişim Sorunları ve Çözüm Örnekleri 

    Bütün anneler; özgüven sahibi, sorunlarını çözebilen, tüm canlılara saygı duyan, adil, kendiyle ve hayatla barışık, sorumluluk sahibi, üretken çocuklar yetiştirmeyi arzulamaktadır. Ancak bu arzuya tesadüfen değil; anne babaların belirli davranışları ile ulaşılmak mümkün olmaktadır.

 


Kafkas Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Elemanlarının ve Öğrencilerinin Cinsiyet Farkındalığına Karşı Tutumlarının Değerlendirilmesi  

    Bilindiği gibi, Anayasamızın 10. Maddesinde “herkes dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım gözetmeksizin kanun önünde eşittir. Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkelerine uygun olarak hareket etmek zorundadır” denilmektedir.

 


Her Kesimden Kadına Eğitim Sağlık, Kanun ve İş Hayatında Uygun Görülen Roller 

    Uzun yıllardır Anadolu`da, hatta aydın kesimde bile kadın ile ilgili kullanılan  “sopa ve sıpa” içeren deyimin halen kullanılmakta olması, günümüzde kadınlara bakış açısını net bir şekilde ortaya koymaktadır. Son yıllarda, genellikle bu deyimin ilk kısmı vurgulanmakta ve kadınlara yönelik programlarda bu konu işlenmektedir.

 


Kars Ardahan ve Iğdır’da Toplumsal Cinsiyet Ayrımcılığı ve Sağlık 

    Cinsiyet ayrımı toplumların farklı yorumlara tabi tuttukları doğal bir veridir. Her yerde cinsiyet ayrımı vardır. Ancak, çoğu zaman bu ayrım bir hiyerarşiye yol açar.


2209 kez görüntülendi.