Genel Tanıtım

             Kafkas Üniversitesi Rektörlüğünün, Kars ilinde Kazım Karabekir Meslek Yüksekokulu kurulması, Kars Meslek Yüksekokulu Meslek Yüksekokulu Kurulu 29.05.2012 tarihli ve 11 sayılı kararıyla Bilgisayar Teknolojileri Bölümüne bağlı Bilgisayar Programcılığı Programı (İ Ö), Elektrik ve Enerji Bölümüne bağlı Elektrik Programı (İ Ö), Makine ve Metal. Teknolojileri Bölümüne bağlı Makine Programı (İÖ), Malzeme ve Malzeme İşleme Teknolojileri Bölümüne bağlı Mobilya ve Dekorasyon programı (İ Ö), Tekstil, Giyim, Ayakkabı ve Deri Bölümüne bağlı Tekstil Teknolojisi Programı (İ Ö), El Sanatları Bölümüne bağlı Halıcılık ve Kilimcilik Programı ile Geleneksel El Sanatları Programı, Mimarlık ve Şehir Planlama Bölümüne bağlı Mimari Restorasyon Programlarının aktarılması konusundaki teklifi Yüksek Öğretim Genel Kurul toplantısında incelenmiş ve 14.09.2012 tarih ve 5971 sayılı yazıları ile Kazım Karabekir Meslek Yüksekokulu kurulması ve Kars Meslek Yüksekokulu bünyesinde belirtilen programların Kazım Karabekir Meslek Yüksekokuluna aktarılması uygun görülmüştür.

Meslek Yüksekokulumuz Teknik Programlar Bölümüne bağlı; Makine, Programı, Mimari Restorasyon, Geleneksel El Sanatları programlarında eğitim-öğretim yapmaktadır. Bu bölümlerde toplumsal kalkınmamıza katkı sağlayacak düzeyde nitelikli eleman yetiştirilmektedir.

            Gelişmiş ülkelerin en önemli özelliklerinden biri de lisans ve yüksek lisans düzeyindeki eğitimli insanlarının yanı sıra, çeşitli sektörlerde ön lisans eğitimine sahip yetişmiş kalifiye insan varlığıdır. Kazım Karabekir Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu da eğitimini verdiği alanlarda ülkemizin ihtiyaç duyduğu bilinçli, üretime ve kaliteli hizmet yaratmaya katkı sağlayan eğitimli eleman yetiştirmektedir. Meslek Yüksekokulumuz gerek ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi ve gerekse Üniversitemiz Meslek Yüksekokulları içinde daha gelişmiş ve öncü bir yapıya sahip olmak için çabaları devam etmektedir.

 

5307 kez görüntülendi.