#

Makine Programı (i.ö.)

Makine Programı

Günümüzde bilim ve teknoloji hızla gelişmektedir. Gelişen, büyüyen bilim ve teknolojiye bağlı olarak makineleşme oranı gittikçe artmaktadır. Ülkemizde bu gelişmelere ayak uydurmakta, sürekli kendisini yenilemektedir. Bu gelişmelere ayak uydurmak, ancak eğitilmiş ve donanımlı bireyler ile mümkündür. Sanayinin ihtiyaç duyduğu eğitimli personel ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak Kafkas Üniversitesi bünyesinde kurulmuş ve eğitimine devam eden yüksek okulumuz mezunlarını vermiş ve vermeye devam etmektedir.

            İlimiz serhat şehri olması ve sınır kapılarına yakın olması münasebetiyle sanayileşme potansiyeli yüksektir. Ayrıca yeni yapılan Bakü -Tiflis-Ceyhan tren yolu hattı ilimizi bir cazibe merkezi haline getirmektedir.

            Bölümümüzde çağın teknolojik gereksinimlerini karşılayacak biçimde, Bilgisayar Destekli Çizim (CAD), CNC Torna Teknolojisi, CNC Freze Teknolojisi ve Bilgisayar Destekli Üretim (CAM) konularında eğitim verilmektedir.

 Verilen eğitimler sonucunda programı başarı ile tamamlamış bireyler, Makine Teknikeri unvanıyla mezun olurlar. Makine imalat, endüstriyel kalıp, otomotiv, bakım onarım ve endüstrinin ihtiyaç duyduğu diğer tüm meslek sektörlerinde ve kamuda istihdam olanağına sahip olurlar.

Staj :30 günlük mecburi staj süresi vardır. Öğrenciler eğitim-öğretim süresi içerisinde staj programlarını tamamlayıp mezun olabilirler.

Kurumumuz bünyesinde eğitim-öğretim faaliyetlerine katılarak Makine Programından mezun olan öğrenciler, Dikey Geçiş Sınavında başarılı olmaları halinde, Makine Mühendisliği veya Teknoloji Fakültelerinden herhangi birine kayıt yaptırabilmektedirler.

 

     AKADEMİK PERSONEL 

              Yrd. Doç. Dr. Kenan KÜTÜKDE

            Öğr. Gör. Yakup UZUN

            Ögr. Gör. İsmail ÖZTÜRK