#

2020 - 2021 BAHAR DÖNEMİ ARASINAVLAR HAKKINDA

KIYMETLİ ÖĞRENCİLERİMİZ;

2020-2021 Eğitim Öğretim Dönemi Bahar yarıyılında Üniversitemizin tüm önlisans ve lisans düzeyindeki (Tıp Fakültesi ve Veteriner Fakültesi hariç) derslerde dönem içi sınavları (vize) online test ve ödev şeklinde yapılacaktır. Kayıtlı olduğunuz derslerin hangilerinde test sınavının yapılacağı hangilerinde ödev verileceği ile ilgili olarak kayıtlı olduğunuz birimin WEB Sayfasını ziyaret etmeniz gerekmektedir.

 

Tıp Fakültesinde ve Veteriner Fakültesinde 1.,2. ve 3. sınıflarda sınavlar online, 4. ve 5. sınıflarda sınavlar yüz yüze yapılacaktır. 

Aşağıda Moodle (E-Ders) Sistemine ve Microsoft Teams Sistemine nasıl giriş yapacağınıza dair bilgiler ile sınavlarda dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgiler yer almaktadır.

Ayrıca Kafkas Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezinin WEB sayfası https://www.kafkas.edu.tr/kauzem üzerinden de sistemlere giriş yapabilirsiniz.   

 

E-DERS (MOODLE) SİSTEMİ ÜZERİNDEN SINAVLARA KATILACAKSANIZ

·      Sistemin giriş adresi:

https://eders.kafkas.edu.tr şeklindedir.

Sisteme giriş yaparken güz döneminde kullanmış olduğunuz kullanıcı adı ve şifreler geçerlidir.

Eğer sisteme ilk defa giriş yapıyor iseniz aşağıdaki kullanıcı adı ve şifre bilgilerini takip ederek sisteme giriş yapabilirsiniz.

Kullanıcı Adınız: Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranızdır.

Şifreniz: Kimlik numaranızın ilk beş hanesidir.

Sisteme vize döneminde giriş yapan ve yeni şifre belirleyen öğrencilerimiz belirledikleri şifrelerle sisteme giriş yapabilirler.   

· Sisteme giriş yaptıktan sonra yeni şifre belirleyebilirsiniz. Eğer belirlediğiniz yeni şifreyi unutursanız https://portal2.kafkas.edu.tr/obsOgrenciBilgi/teamSifreSifirla.aspx linkinden şifrenizin sıfırlanmasını talep edebilirsiniz. Yeni şifre, belirteceğiniz güncel mail adresinize gönderilecektir.

·      Sisteme girdiğinizde atanmış olduğunuz bütün dersleri göreceksiniz ve sınavlara bu derslerin içerisinden katılacaksınız. Eğer kayıt olduğunuz ancak E-Ders Sisteminde görünmeyen bir dersiniz varsa biriminizin öğrenci işleriyle ya da dersi yürüten öğretim elemanı ile görüşerek derse kaydınızı yaptırmanız gerekmektedir.

·      Sınavlara, öğrencisi olduğunuz akademik birimin web sayfasında ilan edilen sınav programındaki gün ve saate göre giriş yapınız.

·      Sınava başlarken “sınavı şimdi uygula” butonuna ve daha sonra ise “uygulamayı başlat” butonuna basmanız gerekmektedir.

·      Doğru olduğunu düşündüğünüz şıkları işaretleyerek bir diğer soruya geçebilirsiniz.

·      Sınav bittikten sonra “tümünü bitir ve gönder” butonunu tıklayınız.

·      Cevaplarınızı sınav saati içerisinde göndermeyi unutmayınız. Aksi halde sınavınız geçersiz sayılacak ve sistem tarafından sıfır aldığınız öğretim elamanına bildirilecektir.

·      Sınavlarda genellikle “ardışık soru sistemi” kullanılmaktadır. Yani bir soruyu işaretleyip diğer bir soruya geçtikten sonra önceki soruya dönüş yapamayacaksınız. Bu nedenle cevabınızdan emin olmadan işaretleme yapıp bir diğer soruya geçmeyiniz.

·      Sınav esnasında internet bağlantınızın kopması durumunda, sınav süresi içerisinde sisteme tekrar bağlandığınız takdirde sınava kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

·      Sınavlara verilen cevaplar takip edilecek ve toplu kopya çekildiği görülür ise kopya çektiği belirlenen öğrenciler hakkında kayıtlı oldukları Birimlerde soruşturma başlatılacaktır.

 

 

MICROSOFT TEAMS SİSTEMİ ÜZERİNDEN SINAVLARA KATILACAKSANIZ YA DA ÖDEV TESLİMİ YAPACAKSANIZ

·      Sistemin giriş adresi : https://teams.microsoft.com/ şeklindedir. Sistem canlı dersleri takip ettiğiniz sistemdir.

Sistemi zaten canlı derslerde kullanıyor iseniz halen kullandığınız kullanıcı adı ve şifreniz geçerlidir.

Ancak sisteme ilk defa giriş yapacaklar için aşağıdaki kullanıcı adı ve şifreler geçerlidir.

Kullanıcı adı: öğrencinumarası@kafkas.edu.tr

Şifre             : AbcKimliknumarasıilkbeşhane@

Örnek: okul numarası 1111111 ve kimlik numarası 22222222222 olan bir öğrenci için

Kullanıcı adı: 1111111@kafkas.edu.tr

Şifre             : Abc22222@

şeklindedir.

 

!!!!! kafkas.edu.tr uzantılı olmayan mail adresleri ile sisteme giriş yapmaya çalışmayınız!!!

 

Sisteme giriş yaptıktan sonra kullanıcı adınızı değiştiremezsiniz ancak şifrenizi değiştirebilirsiniz.

·      Şifrenizi unutmanız durumunda aşağıdaki link üzerinden şifrenizin sıfırlanması talebinde bulunabilirsiniz.

Şifre Sıfırlama Linki: https://portal2.kafkas.edu.tr/obsOgrenciBilgi/teamSifreSifirla.aspx

Bu linke aynı zamanda Kafkas Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezinin ana sayfasında bulunan “Hızlı Erişim” menüsünden de ulaşabilirsiniz. Şifre sıfırlama talebiniz Uzaktan Eğitim Merkezine ulaştıktan sonra vermiş olduğunuz mail adresine bildirim gönderilecektir.

·      Sisteme bilgisayar, cep telefonu ya da tablet üzerinden giriş yapabilirsiniz. Sistemin aktif kullanımı için Microsoft Teams uygulamasını bilgisayarınıza, telefonunuza ya da tabletinize indirmeniz tavsiye edilir.

·      Online test sınavlarına girişte ya da ödev tesliminde öğrencisi olduğunuz akademik birimin web sayfasında ilan edilen sınav programındaki gün ve saate göre giriş yapınız.

·      Her bir dersin sınavına ve verilen ödevlere Microsoft Teams ekranında yer alan ve eklendiğiniz dersler üzerinden erişebilirsiniz. Eğer dersi yürüten öğretim elemanı link paylaşarak sınav yapıyor ise her bir ekipte (derste) dersi yürüten öğretim elemanı tarafından “gönderiler sekmesinde” paylaşılan linki belirtilen gün ve saatte tıklayarak sınava giriş yapabilirsiniz.

·      Cevaplarınızı sınav saati içerisinde göndermeyi unutmayınız. Aksi halde sınavınız geçersiz sayılacak ve sistem tarafından sıfır aldığınız öğretim elamanına bildirilecektir.

·      Sınav esnasında internet bağlantınızın kopması durumunda, sınav süresi içerisinde sisteme tekrar bağlanabilirsiniz. Tekrar bağlandığınızda sınav kaldığınız yerden değil, baştan başlatılacak ve ek süre verilmeyecektir.

·      Sınavlara verilen cevaplar takip edilecek ve toplu kopya çekildiği görülür ise dersi alan öğrenciler hakkında kayıtlı oldukları Birimlerde soruşturma başlatılacaktır.

 

NOT: UZAKTAN EĞİTİM MERKEZİNİN WEB SİTESİNE eders.kafkas.edu.tr/kauzem adresi üzerinden de ulaşabilirsiniz. 

 

ÖNEMLİ NOT

Üniversiteler arasında yapılan iş birlikleri çerçevesinde ikamet ettiğiniz illerdeki üniversitelerin internet bağlantısı ve bilgisayar laboratuvar imkânlarından faydalanabilirsiniz. Bunun için ikamet ettiğiniz ildeki üniversite ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Aynı şekilde Kafkas Üniversitesindeki internet bağlantısı ve bilgisayar laboratuvar imkânlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkte yer alan bilgilere bakabilirsiniz.

https://www.kafkas.edu.tr/kauzem/TR/duyuru/2020-2021-Egitim-ogretim-Yili-Guz-Donemi-icin-universite-Bilgisayar-Laboratuvarlarinin-Kullanimina-iliskin-Duyuru-14659

 

2619 kez görüntülendi.