14 Eylül 2022

ÜNİVERSİTEMİZDEN AFRİKA ATILIMI

Uluslararasılaşma hedefi ve vizyonu doğrultusunda Azerbaycan, Gürcistan, Kırgızistan, Ukrayna ve Suriye uyruklu 17 öğretim elemanına eğitim- öğretim ve bilimsel araştırma faaliyetlerinde görev veren ve 16 ülkeden 60 üniversite ile bilimsel ve kültürel iş birliği protokolleri imzalayarak bu kapsamda uluslararası faaliyetlerini en üst seviyeye çıkarma kararlılığında olan üniversitemiz, aynı zamanda Erasmus Değişim Programı çerçevesinde 22 Avrupa üniversitesi ile öğrenci, öğretim elemanı mübadelesi gerçekleştirilmektedir. Halihazırda 37 farklı ülkeden yaklaşık 1800 yabancı uyruklu öğrenci Üniversitemizde eğitim görmekte olup, bu öğrencilerden 144’ü Çad Cumhuriyeti vatandaşlarından oluşmaktadır.

23-29 Ağustos tarihlerinde Çad Cumhuriyeti Yükseköğretim, Araştırma ve İnovasyon Bakanlığı’nın özel daveti üzerine Üniversitemizi temsilen Çad Cumhuriyetine giden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Engin KILIÇ ve Dış İlişkiler Birim Başkanı Prof. Dr. Hacali NECFEOĞLU’ndan oluşan heyet bir haftalık ziyaretin ardından yurda döndü.

Ziyaretlerinin oldukça verimli geçtiğini kaydeden KILIÇ Çad Cumhuriyeti izlenimlerini paylaştı:

“Ziyaretin ilk gününde Çad Cumhuriyeti Yükseköğretim, Araştırma ve İnovasyon Bakanlığı’nda Bakan Dr. Ali WAIDOU, Mongo Politeknik Üniversitesi (UPM) Rektörü Prof. Dr. Abakar Mahamat TAHİR, Ati Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (USTA) Rektörü Prof. Dr. Djangrang MAN-NA, Çad Batı Ennedi Kalkınma Derneği (ADEO STK) Başkanı Hissein Wardougou DJIMET’ten oluşan Çad heyeti ile samimi bir ortamda görüşmeler yapıldı. Ülkelerimiz arasında tarihi bağlara vurgu yapan ve üniversitemizde eğitim gören Çadlı öğrencilere gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyetini dile getiren Bakan Dr. Ali WAIDOU aynı zamanda öğrenci kontenjanlarının artırılması yönündeki talebini dile getirdi. İkili ilişkilerimizin sadece öğrenci eğitimiyle sınırlı kalmaması, bilimsel, kültürel ve ekonomik kalkınma alanlarında da işbirliği arzusunda olduklarını sözlerine ekleyen Dr. Ali WAIDOU Çad Üniversiteleri ile Kafkas Üniversitesi arasında her türlü iş birliğini destekleyeceklerini belirtti. UPM Rektörü Prof. Dr. Abakar Mahamat TAHİR ve USTA Rektörü Prof. Dr. Djangrang MAN-NA kendi üniversiteleri hakkında ayrıntılı bilgiler vererek eğitim konuları başta olmak üzere üniversitemizden yana birçok konuda kendilerine destek olmamız yönünde isteklerini dile getirdiler. İkinci gün yapılan görüşmelerden sonra üniversitemiz ile Mongo Politeknik Üniversitesi, Ati Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve Çad Cumhuriyeti Yükseköğretim, Araştırma ve İnovasyon Bakanlığı’nın yetkilendirdiği Çad Batı Ennedi Kalkınma Derneği arasında hazırlanan beş yıllık işbirliği anlaşması Bakan Dr. Ali WAIDOU’nun da katıldığı törende imzalandı. Yapılan ikili işbirliği anlaşması sayesinde Kafkas Üniversitesi ile anlaşmada adı geçen Çad Cumhuriyeti üniversiteleri arasında akademik personel ve öğrenci değişiminin yanı sıra yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yönelik danışmanlık, akademik bilgi ve materyal değişimi, süreli ve diğer yayımların değişimi, ortak araştırma ve konferans organizasyonları gibi çeşitli faaliyetlerin önü açılmış oldu. Çad ulusal televizyonunun ana haber bülteninde geniş yer bulan bu gelişmenin Çad kamuoyunun yanında tüm Orta Afrika ülkelerinin ilgisini çektiğini görmekle bu gelişmenin uluslararası görünürlüğümüz açısından oldukça faydalı olduğu kanaatine varıldığı söylenebilir. Ziyaret öncesi Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hüsnü KAPU’nun bilgisi dahilinde Başkent Encemine’deki üniversitelerden herhangi birinde Veteriner Fakültesi açılması durumunda her türlü desteğin verilebileceği teklifi ise yetkililer nezdinde sevinçle karşılandı. Ayrıca Çad Melik Faysal Üniversitesi Rektörü Dr. Mahamad Boukhari HASSAN’ın isteği üzerine kendileri ile yapılan görüşmede çok yönlü ikili işbirliği protokolünün maddeleri üzerinde prensipte anlaşıldı. Diğer üniversite rektörlerinin yanı sıra Prof. Dr. Mahamad B. HASSAN da Türkçe öğrenimi konusunda Kafkas Üniversitesi’nden yana beklentilerinin yüksek olduğunu dile getirdi.

Çad Cumhuriyeti Hayvancılık ve Hayvan Üretimi Bakanı Dr. Abderahim Awat ATTEIB’in daveti üzere anılan bakanlıkta Bakan, Hayvancılık Kalkınma Genel Müdürü Dr. Adyl BASHİR, Hayvancılık Araştırma Enstitüsü Genel Müdür Yardımcısı Ngandolo N.RİCHARD ve diğer yetkililerin katıldığı ve başta tarım ve hayvancılık olmak üzere bir çok konunun ele alındığı toplantıda özellikle hayvan sağlığı, yetiştiriciliği ve hayvansal ürünlerin üretimi ve muhafazası gibi alanlarda karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik Üniversitemizin sunabileceği katkılar üzerine konuşuldu.

Çad Ulusal Kalkınma Araştırma Merkezi Genel Müdürü Baba MALLAYE ve ADEO Başkanı Hissein W. DJIMET’in de katıldığı, Çad Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Dr. Houdeingar David NGARIMADEN’in heyetimiz onuruna verdiği yemekte, Türkiye’de Kafkas Üniversitesi gibi önemli bir partner kazanmalarından duyulan memnuniyet ifade edildi. Daha önce Yükseköğretim Araştırma ve İnovasyon Bakanlığı görevindeyken YÖK ile Yükseköğretim alanında işbirliğine yönelik mutabakat zaptı imzaladıklarını belirten Genel Sekreter Çad Cumhurbaşkanı’nın eğitim alanında Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurumu ile iş birliğine önem verdiğini ve bu nedenle Kafkas Üniversitesi ile başlatılan ortak çalışmalara her tür desteği vermeye hazır olduklarını dile getirdi. Ayrıca Çad Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Dr. Houdeingar David NGARIMADEN’den alınan bilgiye göre “Çad Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın heyetimizin ziyaretini yakından takip ettiğini, ülke çapında yaşanan diyalog süreci nedeniyle görüşmelere katılamadığını, ancak yetkililerden aldığı bilgilerin ve görsel basına yansıyan haberin kendilerini ziyadesiyle memnun ettiği ve en kısa sürede Üniversitemiz yetkililerini yeniden Çad Cumhuriyetine davet edeceklerini belirttiği” ifade edildi”.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Engin KILIÇ açıklamasında, Çad Cumhuriyeti Yükseköğretim, Araştırma ve İnovasyon Bakan Dr. Ali WAIDOU ve beraberindeki heyetin 21-29 Eylül 2022 tarihlerinde Türkiye’ye gelerek Yükseköğretim (YÖK) Başkanlığı ve Kafkas Üniversitesi’ni ayrı ayrı ziyaret edeceklerini de belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Encemine Büyükelçiliği, Çad Cumhuriyeti TİKA Program Koordinatörlüğü ile Maarif Okullarını da ziyaret ederek yetkililerle fikir alış verişinde bulunduklarını belirten KILIÇ, bu ziyaretin Üniversitemizin görünürlüğü açısından olduğu kadar uluslararası alanda aldığımız mesafeyi göstermesi bakımından da önemli olduğunun  altını çizdi.410 kez görüntülendi.