23 Eylül 2022

Çad Cumhuriyeti Yükseköğretim, Bilimsel Araştırmalar ve İnovasyon Bakanı Dr. Ali Waidou Üniversitemizi Ziyaret Etti

Çad Cumhuriyeti Yükseköğretim Bilimsel Araştırmalar ve İnovasyon Bakanı Dr. Ali Waidou ve beraberinde heyet üniversitemizi ziyaret etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Hüsnü Kapu’nun makamında ağırladığı heyet, daha sonra üniversitemiz senato odasında öğrencilerinde katılımı ile sohbet havasında geçen bir görüşme gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen görüşmede konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Hüsnü Kapu, “Yaklaşık olarak bir ay önce davetli olarak Çad Cumhuriyetine gitmiştik, şimdi ise davetimiz üzerine Çad Cumhuriyeti Yükseköğretim, Bilimsel Araştırmalar ve İnovasyon Bakanı Dr. Ali Waidou ve beraberindeki heyet üniversitemize geldi. Şuan üniversitemizde eğitim gören hali hazırda 140 Çad’lı öğrencimiz var, yeni kayıt döneminde de 21 öğrenci başvurusu var. Çad Cumhuriyeti ile aramızdaki köprüyü öğrencilerimiz kurdu. Çad Cumhuriyetinden gelen öğrencilerimize biz üniversite olarak elimizden gelen bütün maddi ve manevi desteği sağlıyoruz ve sağlamaya da devam edeceğiz. Ayrıca heyetimiz Çad Cumhuriyetine gittiğinde Mongo Politeknik Üniversitesi, Ati Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve Melik Faysal Üniversitesiyle protokol imzalanarak ikili işbirliği çalışmaları yapıldı. Bu çalışmalarla birlikte önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde öğrenci ve öğretim üyesi değişimi, ortak bilimsel çalışmalar, konferanslar, sempozyumlar düzenlenecek. Kardeş ülke Çad’ın ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağına elimizden geldiğince katkıda bulunacağız. Ayrıca bizim güçlü altyapıya sahip Veteriner Fakültemiz var, Bakan bey de eğer bizi yönlendirirse Çad’a bir Veteriner Fakültesi kurmayı hedefliyoruz. Bakan bey de bu fikri memnuniyetle kabul etti ve belirledikleri yerde fakülteyi kurmak için çalışma yapacağız.” dedi.

Çad Cumhuriyeti Yükseköğretim, Bilimsel Araştırmalar ve İnovasyon Bakanı Dr. Ali Waidou ise yaptığı açıklamada, “İki Ülke arasında güzel işbirlikleri var. Bizim ülkemizde 58 bin öğrenci sınavı kazandı ve bu sayının yarısı Çad’da üniversiteye yerleşiyor diğer yarısı ise komşu ülkelere gidiyor. Fakat Türkiye ile var olan işbirliğimiz bizim için çok önemli. Şuana kadar Karabük Üniversitesi, Bolu Üniversitesi, Ardahan Üniversitesi ve Kafkas Üniversitesi’ne bizim öğrencilerimizi bakanlık tarafından yönlendirdik. Sadece öğrencilerimiz bizim ülkemizden Türkiye’ye gelmiyor, artık ticari anlamda da gün geçtikçe daha çok yüksek rakamlarda ihracat ve ithalat yapıyoruz. Sağlık noktasında da bizim vatandaşlarımız Türkiye’yi tercih ediyorlar. Buraya gelen öğrenciler o deneyimi alıp bizim ülkemizdeki vatandaşlara yardımcı oluyorlar. Çad ülkesinden yurtdışına gidip eğitim alan öğrencilerimiz genellikle maddi durumu iyi olanlar gidebiliyor bu da başarılı öğrencilerin yurtdışına gidip eğitim aldığı anlamına gelmiyor. Durumları olmayan başarılı öğrencilerin yurtdışına gidebilmeleri için bu aradaki duvarı yıkmak istiyoruz ve şuan temelini attığımız bu işbirliği ile de bunu başardığımızı görüyorum. Biz bakanlık olarak başarılı ve durumu iyi olmayan öğrencilerimizi Kafkas Üniversitesine göndereceğiz.” ifadesini kullandı.


115 kez görüntülendi.