7 Mart 2019

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünün Amacı

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü, verimli yazılım geliştirmeyi yani doğru kullanıcı kitlesine en verimli kodlamayı yaparak amaca uygun yazılım geliştiren öğrenciler yetiştirir. Yani günümüz şartlarında sadece kodlama yapmak yeterli değildir. Bunun yanında kullanıcıyı cezbedici uygulama geliştirmek ve uygulamayı doğru hedef kitlesine sunabilmek ve reklamını yapabilmekte gereklidir. İşte tam bu noktada Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü devreye girmektedir. Çünkü bu bölümde işletme, yöneticilik, girişimcilik, davranış bilimleri ve hukuk gibi insan odaklı dersler okutularak insan psikolojisini anlamaya çalışılmakta ve bunun yanında bilişim dersleri okutularak son kullanıcı ile bilişim dünyası arasında köprü kurulmaya çalışılır. Burada bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği gibi sadece bilişim odaklı veya mühendisliğe yönelik verilen eğitimlerden ayrışır.

Bölümümüzden mezun olan kendini yetiştirmiş bir öğrenci kendi işini kurmak istese diğer bölümlerden mezun olanlara göre bir adım önde olacağı aşikardır. Ayrıca özel bir şirkette çalışırken de bir Yönetim Bilişim Sistemleri mezununun müşteri ile kuracağı rahat iletişim de bu bölümün sağladığı avatajdır. Ayrıca bu bölümden mezun olanların sadece yazılım yapabileceği algısı da oluşmamalıdır. Bir yazılımcıya amaca ve hitap ettiği kitleye yönelik en verimli kodu yazdırma konusunda danışmanlık da yapabilir.

Sosyal medyanın bu kadar geliştiği ve gelişmeye de devam ettiği bu dönemde Yönetim Bilişim Sistemleri mezunlarının bu sosyal ağı en doğru şekilde kullanarak firmaların ürünlerini satmasında ve reklamlarını sosyal medya üzerinden en verimli şekilde yapması konusunda da diğer bilişim bölümleri mezunlarından daha iyidir.

Bu bölümün eksik yanı verilen eğitimlerin çağın gereksinimlerini tam anlamıyla karşılayamıyor olması ve firmaların bu bölümden mezun olanların değerini anlayamıyor olmasıdır.

Geleceğinize yönelik iyi bir adım atmak istiyorsanız ve bilişimi seviyorsanız kesinlikle tercih edilmesi gereken bir bölümdür. Çağımızın ihtiyaçlarını karşıyabilecek eğitimi sağlayan Bilişim Ağırlıklı Kafkas Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümümüze tüm öğrencilerimizi bekliyoruz.

 


3106 kez görüntülendi.