Genel Bilgiler

  Genel Bilgiler

        Üniversitemiz Merkez Kampüsünde yer almakta olan Kafkas Üniversitesi Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, 25 metre boyunda, 16 metre eninde, 2,10 metre sabit derinlikte ve 6 kulvarlıdır. Ayrıca eğitim havuzu 16 m uzunluk 7,40 genişlik, % 35 eğim olan, 80 – 1,5 m derinliğe sahiptir.

         Havuz 1200m³ su ile dolmakta olup,  suyun tamamı 4 saatte bir filtrasyon sisteminden geçirilmektedir. Havuz suyunun sıcaklığı yaz-kış 26-28 derece aralığında sabitleniyor. Otomasyon sistemi ile yapılan dezenfektasyon işleminde başlıca, sıvı ve toz klor, pH düşürücü, yosun önleyici ve çöktürücü olmak üzere kullanılan tüm kimyasallar Sağlık Bakanlığı onaylıdır.

        Günlük su analiz sonuçları  düzenli olarak yapılmaktadır. Havuz dip temizliği ise hergün havuz robotu ve dip süpürgeleri kullanılarak yapılmaktadır. Havuzun zemini geleneksel olarak kullanılan seramik kaplama olup, seanslardan sonra temizlik robotları yardımıyla günlük temizlik yapılarak, yosun ve bakteri oluşumuna izin verimemektedir. Alttan ısıtılan havuz çevresindeki zemin ise  kaymayan seramiklerle kaplanmıştır. Havuz hijyeni için dünyanın gelişmiş ülkelerinde olduğu gibi, kullanıcıların havuza girmeden önce  bone takması,  duş almaları  ve  ayak dezenfektasyon havuzundan geçtikten sonra  havuza girmelerine izin verilmektedir.

4912 kez görüntülendi.