İdari Bölgeler

 Gürcistan’ın idari bölgeleri

Gürcistan’ın Bölgeleri

 

Harit. yer.

Bölge

Yönetim merkezi

1

Abhazya

Sohum

2

Samegrelo-Zemo Svaneti

Zugdidi

3

Guria

Ozurgeti

4

Acara

Batum

5

Raca-Leçhumi
ve Kvemo Svaneti

Ambrolauri

6

İmereti

Kutaisi

7

Samtshe-Cavaheti

Ahaltsihe

8

Şida Kartli

Gori

9

Mtsheta-Mtianeti

Mtsheta

10

Kvemo Kartli

Rustavi

11

Kaheti

Telavi

12

Tiflis

Tiflis

 

 

 

 

 

Gürcistan, iki özerk cumhuriyet (Gürcüceავტონომიური რესპუბლიკა / avtonomiuri respublika) ve on idari bölgeden oluşur (Gürcüceმხარე / mhare).

Özerk cumhuriyteler Abhazya ve Acara, Sovyet döneminde kuruldu ve bugün Gürcüstan Anayasası’nca da tanınmaktadır. Hukuki açıdan özerk olmasına karşın Abhazya fiilen ayrıdır. Abhazya’nın başındaki yönetici, anayasal açıdan Yüksek Konsey başkanı olarak tanınmakla birlikte, fiilen devlet başkanı sıfatını taşımaktadır. Acara özerk cumhuriyetinin başındaki kişi ise, 2004’teki iktidar değişikliğinden sonra Bakanlar Kurulu başkanı sıfatını taşır.

Eskiden Güney Osetya Özerk Bölgesi (Oblast) statüsü taşıyan Güney Osetya (Samaçablo veyaŞinvali Bölgesi olarak da adlandırılır), Gürcistan devlet başkanı tarafından atanan bir Devlet Komiseri (Gürcüceსახელმწიფო რწმუნებული) tarafından yönetilmesi gerektiği halde, bölgenin yaklaşık yarısı fiilen devlet başkanı sıfatını taşıyan ayrılıkçı yönetimin lideri tarafından yönetilmektedir. Bölgenin kalan kısmı ise, Tiflis yönetimince atanan Güney Osetya Geçici Yönetimi’nin kontrolündedir. Güney Osetya, Şida Kartli bölgesinde yer almakta ve küçük bir bölümünde komşu bir bölgede bulunmaktadır.

5397 kez görüntülendi.