DEDE KORKUT EĞİTİM FAKÜLTESİ

MENÜ
26 Kasım 2023

Öğretmenler Günü Kutlaması

Dede Korkut Eğitim Fakültesi'nde Öğretmenler Günü Coşkusu:

İlham Verici Konferans ve Anlamlı Kutlama Etkinliği

Dede Korkut Eğitim Fakültesi, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü anmak amacıyla Ahmet Arslan Kongre Merkezi'nde "Öğretmen Olmak" adlı bir konferans düzenledi. Toplantıya Kafkas Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Selçuk Ural ve Prof. Dr. Levent Gelibolu'nun yanı sıra birçok fakültenin dekanları, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden idareci, öğretmen ve öğretmen adaylarından önemli katılımlar gerçekleşti.

Konferans, Prof. Dr. Murat Taşdan'ın açılış konuşmasıyla başladı. Taşdan, Türkiye'deki öğretmen yetiştirme sistemi hakkında güncel bilgiler sunarak, Dede Korkut Eğitim Fakültesi'nin eğitim felsefesi ve politikasına göre yetişen öğretmenlerin köklü bir fakülte olduğunu vurguladı.

Günümüzde öğretmenlik mesleğine gönül veren tüm öğretmenlerin gününü kutlayan Taşdan, Türk eğitim sistemine emeği geçmiş ancak aramızdan ayrılan öğretmenlerin aziz ruhlarına saygı ve minnetle andı.

Konferansın açılışında, piyanist Çağrı Dilber ve solist Ömer Üçer'in mini konseri yer aldı. Sanatçılar, öğretmenlere ithaf ettikleri birbirinden güzel şarkıları seslendirdi.

Ayrıca, "Öğretmen Olmak" isimli kitabın yazarlarından Boğaziçi Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan da konferansa ana konuşmacı olarak katıldı. Kitap, Erdoğan ve Doğan Cüceloğlu tarafından kaleme alınmış olup, konferansın önemli bir içeriğini oluşturdu. Kitap, genç fidanları taptaze umutlara dönüştüren öğretmenleri konu alarak, eğitim ve öğretmenlik hakkındaki kuramsal, tarihsel ve güncel fikirleri paylaşıyor. Kitabın konusu konferansın ana temasını oluşturdu.

Konferansta, Türkiye'nin Frobeli olarak tanınan Satı Bey'e dair anekdotlar paylaşıldı. Jean-Jacques Rousseau'nun önemli eseri "Emile ya da Eğitim Üzerine" kitabının vurgusu yapılarak, Türkiye'deki eğitim sistemi ve öğretmen yetiştirme süreci, İrfan Erdoğan tarafından hazırlanan resimlerle metaforize edildi.

Konferansın sonunda, İranlı resim sanatçısı Robabeh Allahverdi'nin resim sergisi ile etkinlik sona erdi.

Konferans sonrası, günün anlam ve önemini belirtmek için konuşmacı Erdoğan'a, Kafkas Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selçuk Ural'a teşekkür belgesi ve plaket takdim edildi. Konser veren Dilber ve Üçer'e, Eğitim Fakültesi Dekanı Murat Taşdan tarafından teşekkür belgesi takdimi yapıldı. Ressam Allahverdi'ye, Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan tarafından teşekkür belgesi verildi.

 

Dede Korkut Eğitim Fakültesi öğretim elemanları Grand Ani Otel'de, öğretmenler günü anlam ve önemini anmak için akşam yemeğinde bir araya gelerek, öğretmenler gününü kutladı. 


373 kez görüntülendi.