DEDE KORKUT EĞİTİM FAKÜLTESİ

MENÜ
10 Ocak 2024

Dijital Çağda Büyümek: Çocuklar İçin Eğitsel Dijital Oyunlar ve Ebeveyn Rehberliği Etkinliği Düzenlendi.

           Cumhuriyetimizin 100. Yıl kutlamaları kapsamında Dede Korkut Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen ‘‘Dijital Çağda Büyümek: Çocuklar İçin Eğitsel Dijital Oyun Ve Ebeveyn Rehberliği’’ adlı konferans, Fakültemiz Dekanı Sayın Prof. Dr. Murat TAŞDAN, Fakültemizin kıymetli akademisyenleri ve öğrencileri ile ilimizde bulunan okul öncesi eğitim kurumu müdürleri ve çeşitli branşlarda öğretmenlerin katılımıyla gerçekleştirildi.

 

      Sayın Dekanımız Prof. Dr. Murat TAŞDAN’ın Cumhuriyetin 100. yılının önemine vurgu yaparak, eğitimcilerin dijital çağın avantajları ve dezavantajları konusunda dikkatli olmaları gerektiğini belirttiği açılış konuşmasını yapmasının ardından Dekan Yardımcımız Doç. Dr. Ali İbrahim Can Gözüm, konuşmasında Cumhuriyetin 100. Yılının önemini vurguladıktan sonra  dijital çağın çocuklar üzerindeki etkilerine dair önemli değerlendirmelerde bulundu ve pandemi sürecinde çocukların dijital oyunlara olan ilgisinin artmasıyla birlikte, ebeveynlerin ve öğretmenlerin bu konuda nasıl hareket etmeleri gerektiği konularına değindi. Ayrıca dijital oyunların eğitsel yönlerine vurgu yaparak, çocukların erken yaşlarda bu tür oyunları oynamasının fayda ve zararları, ebeveynlere oyun seçimi konusunda dikkatli olmaları, içerikleri araştırmaları ve çocuklarıyla birlikte bu süreci yönetmeleri gerektiği konusunda önerilerde bulundu.

 

       Konferans kapsamında, çocukların dijital oyunlarla geçirdikleri süreleri sınırlamak, dış sohbet programları ile ilişkilendirilmiş oyunlara dikkat etmek ve çocukları dijital bağımlılığın zararlarından korumak için iletişim kanallarını açık tutmak gibi konulara da değindi. Bu öneriler, ebeveyn ve öğretmenlere çocukların dijital dünya ile sağlıklı bir denge kurmalarında yardımcı olacak önemli bilgiler sunmaktadır. Programda ebeveyn arabuluculuğu, dijital oyun sınıflandırmaları, eğitsel dijital oyunlar ve çocukların gelişimi üzerindeki etkileri gibi konular da detaylı bir şekilde ele alındı. Program katılımcıların, konferans kapsamında edindikleri bilgilerle çocukların dijital dünyayla sağlıklı bir şekilde etkileşimde bulunmalarını desteklemeye yönelik sorulan sorular cevaplandırıldı.

       Konferans sonunda Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölüm Başkanı Sayın Prof. Dr. Muzaffer ALKAN tarafından programı düzenleyen öğretim üyemize teşekkür belgesi takdim edildi. Düzenlediği konferans ve verdiği faydalı bilgiler için Dekan Yardımcımız Sayın Doç. Dr Ali İbrahim Can GÖZÜM’e şükranlarımızı iletiyor, tüm katılımcılara teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

 

 


187 kez görüntülendi.