k+ Eduroam
#

SSS

 Sıkça Sorulan Sorular


► Eduroam farklı ortamlarda  çalışır mı?

Eduroam windows 10, windows 8-8.1, windows xp, windows vista, windows 7, linux, windows CE, iphone, ipod, android işletim sistemli cep telefonları gibi değişik cihaz ve platformlarda çalışabilmektedir.

 Eduroam ağına bağlanabilmek için neden program yüklüyorum?

Yeni kurulan eduroam kablosuz ağ sisteminde, güvenlik ön plandadır. Klasik kablosuz sistemlerinde ağ üzerinden iletişim yaparken bunun başkaları tarafından izlenmesi mümkün olabilmektedir. Bunun yapılamaması için kullanılabilen tek yöntem kullanılan şifreleme yönteminin karmaşıklığını artırmaktır. Eduroam kablosuz ağ sisteminde kullanıcı adı ve parolanızı ilk göndermeye başladığınız andan itibaren şifreli iletişim sağlanmaktadır. Bu şifreli iletişimin başlatılması için gerekli olan TTLS algoritması Windows içinde mevcut olmadığından, farklı bir program kullanmak zorundayız. Teknik bilgisine güvenen kullanıcılar kendileri farklı bir yazılım ile de TTLS algoritması kullanarak ağa bağlanabilir. Ancak Pamukkale üniversitesi sistem ve bilişim ağları tarafından sağlanan yazılımlar haricindeki yazılımlara üniversite destek vermemektedir.

► Eduroam ağına bağlanmak için securew2 programını kurdum, bir daha ki bağlanmak istediğimde programı tekrar kurmak zorunda mıyım?

 Eğer daha önce eduroam ağına bağlanmışsanız ve programı kaldırmamışsanız tekrar programı kurmanıza gerek yoktur. Otomatik olarak eduroam gördüğünüz yerden bağlanabileceksiniz.

► Eduroam ağının güvenlik derecesi nedir?

Günümüzde kablosuz ağlarda en yaygın güvenlik teknolojileri WEP, WPA, WPA2 olarak bilinen teknolojilerdir. WEP ve WPA gibi teknolojilerin artık güvenliği oldukça düşüktür. O yüzden kurulum dosyalarımızda WPA2 ön tanımlı olarak gelmektedir. Fakat global eduroam ağında WPA - TKIP bağlantısı yapılabildiği için kullanıma açıktır.

 Eduroam ağına bağlanamıyorum?

Eduroam dışındaki kablosuz ağlarada bağlanamayan kullanıcılara destek vermiyoruz. Lütfen bu tür sorunlarda bilgisayarınızı veya cihazınızı aldığınız yerden destek alınız.

Diğer kablosuz ağlara bağlanıp sadece eduroam ağına bağlanamayan kullanıcılarımız iletişim sayfasındaki bilgilerden bize ulaşabilir.

► Eduroam ağına bağlantım sürekli kesiliyor / bağlanamıyor?

Eduroam bağlantısını sağlıklı bir şekilde kullanabilmeniz için bilgisayarınızdaki kablosuz ağ bağdaştırıcısı sürücüsünün güncel olması gerekmektedir.Ağ bağdaştırıcınızın marka ve modeline göre destek sağlayıcınızdan bilgi alın.

 

► SecureW2 programını yükledim evimde veya ofisimdeki diğer kablolu veya kablosuz ağlara bağlanamıyorum, problem nedir?


SecureW2 programı ile üniversite dışındaki kablolu veya kablosuz internet bağlantınızın hiç bir alakası yoktur. SecureW2 programı sadece yüksek güvenlikli bir ağa bağlanmak için gereken yetkilendirmeyi sağlamaktadır. Eğer bağlantınız var ve internete giremiyor iseniz lütfen proxy ayarlarınızı kontrol ediniz. Bunun dışında securew2 programı hiç bir şekilde ağ bağdaştırıcınız ile ilgili bir işlem yapmaz. Teknik destek için lütfen bilgisayarı aldığınız firma ile görüşün.


► Telefonum Nokia 5800 XM sürümü 50.x, TTLS ayarları yaparken düzenle dediğim zaman, ana menüye dönüyor, problem ve çözümü nedir?

Problem Nokia versiyon güncellemesinden kaynaklanan bir problem nedeniyle kaynaklanmaktadır. Telefonunuzun güncellemesini yaptıktan sonra fabrika ayarlarına geri döndürüp tekrar güncelleme yapmanız problemi çözecektir.

2944 kez görüntülendi.