23 Mayıs 2022

Kafkas Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümünün Nahçıvan Devlet Üniversitesi Gezisi

Kafkas Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümünün Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Anabilim Dalında eğitim gören 1.sınıf (Aslıhan YELTEKİN, Asena Kübra ALSANÇ), 2.sınıf (Meliha ÖZALP) ve 3.sınıf (Abide KUTLU, Dilara YILDIRIMEL, Yakup ELMAN) öğrencileri, Doç. Dr. Afina BARMANBAY rehberliğinde 9-14 Mayıs 2022 tarihlerinde, Azerbaycan’ın Nahçıvan şehrinde uygulamalı geziye katılmışlardır. Kafkas Üniversitesi ve Nahçıvan Devlet Üniversitesi arasında 2013 yılında imzalanan anlaşma çerçevesinde gerçekleşen bu gezinin amacı, hem Azerbaycan’ı hem de Azerbaycan Türkçesini ve Edebiyatını yakından ve yerinde öğrenmektir.
Gezi esnasında, Nahçıvan Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Elbrus İsayev ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Elşen Guliyev, makamında ziyaret edilmiştir. Tarih ve Filoloji Fakültesi’nde Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı ile ilgili derslere girilmiştir.
Gezi esnasında Edebiyat Müzesi, Halı Müzesi, Hüseyin Cavid Türbesi, Haydar Aliyev Müzesi, Üniversite Kütüphanesi, Han Sarayı, Mümine Hatun Türbesi, Eshab-ı Kehf, Batabat, Tuz Dağı gibi birçok müze, kültürel ve tarihî yerler gezilip görülmüştür.
Nahçıvan Devlet Üniversitesinin televizyon programında Doç. Dr. Afina BARMANBAY ve öğrenciler, Üniversitemizin Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümünün ülke dâhilindeki diğer üniversitelerdeki bölümlerden farklı özelliklerini anlatmış, Nahçıvan şehri ve Nahçıvan Devlet Üniversitesi ile ilgili izlenimlerini paylaşmışlardır.
Disiplinli eğitim sistemi, temiz ve geniş caddeleri, güzel doğası ve tarihî eserleri ile gezi grubumuzu derinden etkileyen Nahçıvan şehri, edebiyata ve bilime verilen değer açısından da hafızalarda unutulmaz izler bırakmıştır.

 


552 kez görüntülendi.