BAŞKAN

 

1955 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti Gazımemmed (Hacıgabul) şehrinde dünyaya gelen Prof. Dr. Hacali Necefoğlu, 1972 yılında liseyi tamamladıktan sonra Azerbaycan Devlet Üniversitesi (şimdinin Bakü Devlet Üniversitesi) Kimya Fakültesi’ni kazandı. 1977’de adı geçen Üniversiteden mezun oldu ve Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Anorganik ve Fizikokimya Enstitüsü (şimdinin Kataliz ve İnorganik Kimya Enstitüsü) Yapısal Kimya Laboratuvarı’nda akademik kariyerine başladı. 1978-1982 yılları arasında aynı Enstitüde Profesör Hudu Memmedov danışmanlığında doktorasını yaptı. 1985 yılında Bakü Devlet Üniversitesi Kimya Fakültesinde ders vermeye başladı.

Ekim 1992’den Haziran 1995’e kadar Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nde sözleşmeli öğretim üyesi olarak çalıştı. Akabinde, Kafkas Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nde, Haziran 1995 – Ocak 1998 tarihleri arasında Yardımcı Doçent, Ocak 1998 – Ekim 2003 tarihleri arasında da Doçent olarak çalıştı. 1997-1998 yılları arasında Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı görevini yürüttü. Ekim 2003’den beri adı geçen bölümde Profesör olarak çalışmaktadır. 2012 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Hauptman-Woodward Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nde (Buffalo, New-York) misafir araştırmacı olarak bulundu. 2015 yılında Atatürk Kültür Merkezi haberleşme üyeliğine seçilmiştir.

Kafkas Üniversitesi’nde Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölüm Başkanı olmakla birlikte, adı geçen fakültenin Batı Dilleri ve Edebiyatları, Slav Dilleri ve Edebiyatları, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümlerinin kurucu bölüm başkanlıklarını da yapmıştır. Halen, Anorganik Kimya Anabilim Dalı Başkanıdır. 2003 yılından itibaren Kafkas Üniversitesi Kafkasya ve Orta Asya Araştırma Merkezi Müdürü olarak görev yapmaktadır. Halihazırda, Kafkas Üniversitesi Dış İlişkiler Birim Başkanı görevini yürütmektedir.

 

 

 

3239 kez görüntülendi.