k+ Arkeoloji Bölümü
#

Bölüm Hakkında

Misyon

Arkeoloji Bölümü, oldukça geniş ve özel bir karakterde yüzde ellilik oranlarda iki disiplinin birbiriyle içiçe olduğu bir ortamdır. Bölüm, arkeoloji dalında eğitim ortamlarına somut öğretim materyalleri getirerek, bu anlamda öğrencilerin öğrenme düzeylerini geliştirmektedir.

 
Bölüm İmkanları

 

Kafkas Üniversitesi, tarihi Ani kentine yakın olup, şehir merkezinde çok sayıda kültür varlığı barındırmaktadır. Üniversite’nin bu eşsiz konumu, Bölüm öğrencilerine, arkeoloji ve sanat tarihi konularında her türlü araştırma ve yerinde inceleme gibi etkinliklerde benzersiz olanaklar sağlamaktadır.

Arkeoloji Bölümü, dört yıllık lisans programı sunmaktadır. Öğrenciler ilk yıllarda arkeoloji ve sanat tarihi kavramlarını içeren giriş dersleri ile bölümdeki öğrenimlerine başlarlar ve kendi ilgi alanlarına giren konularda daha ayrıntılı bilgiler içeren derslerle öğrenimlerine devam ederler.


 

İş Olanakları

 

Arkeoloji Bölümü’nün sunduğu çift anadallı programın, mezun olacak öğrencilere sunduğu geniş iş olanakları içinde arkeolog, müzecilik-müze müdürlüğü, sanat eleştirmenliği, sanat ve antika danışmanlığı, galeri müdürlüğü veya asistanlığı vb. sayılabilir. Mezunlarımızın aynı zamanda kültürel turizm-eko turizm, dünya mirası proje ve organizasyonlarında, uluslararası araştırma organizasyonlarında ve devlet bilgi servislerinde çalışma imkanı da vardır.

Özellikle bilgisayar teknolojisini benimsemiş medya kuruluşlarında, Bölümümüzün verdiği bilgi ve birikimle mezunlarımız, ideal iş olanakları bulabilmektedirler. Bölüm programı, öğrencileri lisansüstü eğitim için hazırlamayı ve onlara akademik kariyer olanağı yaratmayı da amaçlamaktadır.


3679 kez görüntülendi.