Sık Sorulan Sorular

 SORU    : Ders kaydımı nasıl yapacağım?

 

CEVAP  : Birinci sınıfa yeni kayıt yaptıran öğrencilerin birinci dönem ders kayıtları otomatik olarak yapılmaktadır. Diğer dönem ders kayıtlarını öğrenciler, Akademik takvimde belirtilen tarih aralıklarında Üniversitemiz internet sayfasından ders kaydını yaparak danışmanına onaylatmak zorundadır.

 

SORU    : Derslere devam zorunluluğu var mıdır?

 

CEVAP  : Öğrenci derslere ve uygulamalara devam etmek zorundadır. Teorik derslerin % 30’undan, uygulamaların % 20’sinden fazlasına devam etmeyen veya uygulamalarda başarılı olamayan öğrenci o dersin final sınavına giremez.

 

SORU    : Kayıt dondurmak için ne zaman başvurmam gerekir?

 

CEVAP  : Kayıt dondurmak için ders seçme tarihlerinde gerekçeli dilekçe ile Yüksekokul Müdürlüğüne başvurmanız gerekir.

 

SORU    : Öğrenci belgemi, transkriptimi arkadaşım alabilir mi?

 

CEVAP : Öğrenci ile ilgi belgeler öğrencinin kendisinden başkasına verilmez.

 

SORU    : Öğrenci kimliğimi kaybettim ne yapmalıyım?

 

CEVAP  : Kimliğinizi kaybettiğiniz yerde (yerele gazetede olabilir) ulusal bir gazeteye ilan vererek gazeteyle birlikte Kafkas Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına müracaat etmeniz gerekir.

 

SORU    : Tek Ders sınavına girebilir miyim?

 

CEVAP : Tek Ders sınavına; sadece mezun olmak için tek dersi kalan öğrencilerimiz girebilir. Tek ders sınavı yılda iki defa olmak üzere her yarıyıl sonunda yapılmaktadır.

 

SORU    : Diplomamı başka birisi alabilir mi?

 

CEVAP  : Diplomanızı noter vekâleti vereceğiniz her hangi birisi alabilir. (öğrenci kimliğinizi de vermeniz gerekir.)

 

SORU    : Diplomamı kaybettim ne yapmalıyım?

 

CEVAP  : Diplomanızı kaybettiğiniz yerde (yerele gazetede olabilir) bir gazeteye ilan vererek Dilekçe (gazete dilekçeye eklenecek) ile birlikte öğrenci işlerine müracaat etmeniz gerekmektedir.

 

SORU    : Bölümden mezun olduktan sonra nerelerde çalışabilirim?

 

CEVAP  : Mezunlarımız mahkemelerde, mahkeme yazı işleri müdürü, icra müdürü, zabıt kâtipliği, cezaevi kâtipliği ile infaz kurumlarında müdürlüğe kadar yükselebilmektedirler. Ayrıca çeşitli özel ve kamu kuruluşlarının hukuk müşavirliği birimlerinde de görev almaktadırlar.

 

 SORU   : Dikey geçiş sınavına başvuru şartı nedir, hangi bölümlere geçiş yapabilirim.

 

CEVAP  : Dikey geçiş sınavı ile ilgili bilgi ve açıklamalar ÖSYM’nin internet sitesinde yer almaktadır. Öğrencilerimizin Dikey Geçiş Sınavı ile Hukuk Fakültelerine geçiş yapabilmesi mümkündür.

4445 kez görüntülendi.