28 Şubat 2020

2020-2021 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI BAŞVURULARI BAŞLADI

KAFKAS ÜNİVERSİTESİ

2020-2021 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI BAŞVURU İLANI (GİDEN ÖĞRENCİ)

Kafkas Üniversitesinden, ikili anlaşma yaptığımız herhangi bir Üniversiteye değişim programı kapsamında 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı GÜZ ya da GÜZ + BAHAR dönemlerinde gitmek isteyen öğrencilerimiz aşağıda belirtilen bilgiler ve kurallar dahilinde başvurularını yapabilirler.

BAŞVURU TARİHLERİ:   01 MART 2020  -  15 MART 2020

BAŞVURU İÇİN GEREKEN BELGELER: 

 1. Aday Öğrenci Başvuru Formu  - (2 Adet) (Başvuru Formu  için Tıklayınız).
 2. Transkript (2 Adet)

BAŞVURU YERİ: Kafkas Üniversitesi Farabi Kurum Koordinatörlüğü Ofisi (Rektörlük Binası 2. Kat ).

BAŞVURU KOŞULLARI:

 1. Kafkas Üniversitesinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ya da doktora programlarından birine kayıtlı öğrenci olmak,
 2. Gitmek istediğiniz Üniversite ile Kafkas Üniversitesinin ikili anlaşmasının (protokol) olması ve bu anlaşmada sizin bölümünüze yer verilmiş olması (Protokollere ulaşmak için TIKLAYINIZ),
 3. Ön Lisans ve Lisans öğrencileri için Genel Not Ortalamasının (GANO) en az 2.00 olması (Ön lisans ve lisans programlarının hazırlık sınıfında okuyanlar başvuru yapamazlar) 
 4. Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri için Genel Not Ortalamasının (GANO) en az 2.50 olması (Yüksek lisans ve doktora öğrencileri, hazırlık ve bilimsel hazırlık dönemleri ile esas eğitime başlayacakları ilk yarıyıl için değişim programından yararlanamazlar),
 5. Alt dönemlerinde başarısız dersi olan öğrenciler, başvuru yapabilirler.
 6. Kayıtlı olduğu bölüm / programda daha önce Farabi Değişim Programından yararlanmış olan öğrenciler tekrar başvuru yapamazlar.
 7. Farabi Değişim Programı kapsamında 1 üniversiteye gitmek için başvuru yapılabilir. 
 8. Tutuklu ve hükümlüler Farabi Değişim Programından yararlanamazlar.
 9. Zorunlu yabancı dil programı uygulayan bölüm / programlar için başvuru yapılacaksa hazırlıkta öğrenim görmüş yada yabancı dil muafiyet belgesine sahip olmak gereklidir.

ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR:

 1. Başvuru yapmadan önce gidilmesi planlanan Üniversitedeki ders planı ile Kafkas Üniversitesindeki ders planı arasındaki uyumu gözetmeniz gerekir. Özellikle zorunlu derslerde ders içeriklerinin makul ölçülerde benzerlik göstermesi gerekecektir. Ayrıca gidilecek üniversitede (ilgili dönemde) alınacak AKTS toplamı, Kafkas Üniversitesinde almanız gereken AKTS'den az olamayacaktır (Ders AKTS uyumu değil, Dönemlik AKTS toplamı önemlidir.). Diğer bir deyişle ders sayısından ziyade derslerin AKTS toplamı önemli olacaktır.
 2. Gitmek istediğiniz Üniversitenin Farabi Kurum Koordinatörlüğünün web sayfasını ziyaret etmenizde fayda vardır. Çünkü Farabi Değişim Programı kapsamında Üniversiteler bazı kurallar belirleyebilme hakkına sahiptirler. Örneğin ikili anlaşmamız olmasına rağmen gitmek istediğiniz Üniversite, önceden ilan etmek kaydıyla 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı için bölümünüze kontenjan ayırmamış olabilir. Yine başvurusu uygun bulunan öğrencilerin evrakları Koordinatörlüğümüz tarafından gitmek istediğiniz Üniversiteye gönderilecek olmasına rağmen bazı Üniversiteler (Örneğin Dokuz Eylül Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi) bize yapacağınız başvuruya ek olarak kendi web sayfaları üzerinden de başvuruda bulunmanızı isteyebilmektedir. Online başvuru yapan öğrenciler bir çıktısını almaları ve formlarla birlikte tarafımıza teslim etmeleri gerekir.
 3. Farabi Değişim Programından yararlanan öğrencilere YÖK tarafından belirlenen burs kontenjanı dahilinde karşılıksız burs ödemesi yapılmaktadır. Farabi öğrencisi gittiği üniversitede aldığı tüm derslerden devamsızlıktan kalırsa aldığı bursları iade eder.
 4. Farabi Değişim Programına katılan öğrencilerin, öğrenim gördükleri süre içinde aldıkları diğer burslar ve krediler kesilmez, devam eder.
 5. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kayıtlarına göre aktif olarak kamu ya da özel teşebbüsde çalışan ve düzenli olarak sigortası işveren tarafından yatırılanlar Farabi bursundan yararlanmazlar. Anne Baba vefatı dolayısıyla SGK tarafından gelir bağlanan Farabi öğrencilerinin burstan faydalanmaları hakkında herhangi bir engel bulunmamaktadır.

YÖK Yürütme Kurulu'nun 26.02.2020 tarihli toplantısında aldığı karar uyarınca 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı için Farabi Değişim Programı kapsamında;

A. Devlet üniversitelerinde değişime katılacak öğrencilere ödenecek aylık burs miktarının 4 ay süre ile 650.-TL olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

 

 


5672 kez görüntülendi.